GÜNCEL Haber Girişi: 29.04.2022 - 16:55, Güncelleme: 29.04.2022 - 16:55

SUBÜ Ve İHÜ’den Geniş Kapsamlı İş Birliği

 

SUBÜ Ve İHÜ’den Geniş Kapsamlı İş Birliği

SUBÜ Ve İHÜ’den Geniş Kapsamlı İş Birliği
Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ve İbn Haldun Üniversitesi arasında Ar-Ge çalışmalarından yurt dışı faaliyetlerine kadar geniş bir çerçeveyi kapsayan iş birliği protokolü imzalandı. Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) ve İbn Haldun Üniversitesi (İHÜ) arasında iş birliği protokolü imzalandı. SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık ve İHÜ Rektörü Prof. Dr. Atilla Arkan tarafından imza altına alınan protokolle eğitim ve kültür alanlarında iş birliğinin ilerletilmesi, ortak yarar sağlayabilecek alanlarda her iki üniversite öğretim üyeleri, araştırma kurumları ve öğrenciler arasında doğrudan bağlantı ve iş birliğinin teşvik edilmesi amaçlanıyor. İki üniversite protokolle ihtiyaç halinde birbirlerine akademik araştırma, Ar-Ge, uzaktan eğitim/öğretim sistemleri altyapıları gibi konularda destek verebilecekler. Yurt dışında bulunan üniversitelerle ortak programlar, araştırma merkezleri, akademik çalışmalar ve kürsüler oluşturmak için iş birliği kurabilecekler. Bütçe imkânları dâhilinde Türkiye’yi ve Türk kültürünü, Türkçenin yurt dışında öğretimini yaygınlaştırmak, kısa süreli eğitim vermek, sınav organizasyonu sağlamak, araştırma yapmak ve bilimsel faaliyetler bulunmak üzere görevlendirilen akademik ve idari personellere ulaşım ve konaklama imkânları sağlayabilecekler. Alanlarında yetkinliğe sahip üniversiteler Sosyal bilimler alanında Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden birisiyle iş birliği yapmanın önemine dikkat çeken SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, “İbn Haldun Üniversitesi özel bir konsept üzerine kurulmuş, alanında önde gelen akademisyenlerden ve dünyanın birçok ülkesinden özenle seçilen öğrencilerden müteşekkil bir üniversite. Biz de sahayla irtibatı güçlü olan ve kendi geliştirdiği modelle ön plana çıkan bir üniversiteyiz. Bu protokol ile birlikte oldukça faydalı işlere imza atacağımıza inanıyorum” diye konuştu. İHÜ Rektörü Prof. Dr. Atilla Arkan ise, “SUBÜ’nün geliştirdiği +1 Eğitim Modeli’ni birçok üniversite örnek alıyor. Yükseköğretim Kurulu da (YÖK) hazırladığı Yükseköğretimde Uygulamalı Eğitimler Çerçeve Yönetmeliği ile modelin diğer üniversiteler tarafından uygulanmasını desteklemişti.  Kısa süre önce Mehmet hocamız üniversitemizde de modelle ilgili bir sunum gerçekleştirmişti. Alanlarında önemli birikime ve yetkinliğe sahip olan üniversitelerimizin iş birliği hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.
SUBÜ Ve İHÜ’den Geniş Kapsamlı İş Birliği

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ve İbn Haldun Üniversitesi arasında Ar-Ge çalışmalarından yurt dışı faaliyetlerine kadar geniş bir çerçeveyi kapsayan iş birliği protokolü imzalandı.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) ve İbn Haldun Üniversitesi (İHÜ) arasında iş birliği protokolü imzalandı. SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık ve İHÜ Rektörü Prof. Dr. Atilla Arkan tarafından imza altına alınan protokolle eğitim ve kültür alanlarında iş birliğinin ilerletilmesi, ortak yarar sağlayabilecek alanlarda her iki üniversite öğretim üyeleri, araştırma kurumları ve öğrenciler arasında doğrudan bağlantı ve iş birliğinin teşvik edilmesi amaçlanıyor.

İki üniversite protokolle ihtiyaç halinde birbirlerine akademik araştırma, Ar-Ge, uzaktan eğitim/öğretim sistemleri altyapıları gibi konularda destek verebilecekler. Yurt dışında bulunan üniversitelerle ortak programlar, araştırma merkezleri, akademik çalışmalar ve kürsüler oluşturmak için iş birliği kurabilecekler.

Bütçe imkânları dâhilinde Türkiye’yi ve Türk kültürünü, Türkçenin yurt dışında öğretimini yaygınlaştırmak, kısa süreli eğitim vermek, sınav organizasyonu sağlamak, araştırma yapmak ve bilimsel faaliyetler bulunmak üzere görevlendirilen akademik ve idari personellere ulaşım ve konaklama imkânları sağlayabilecekler.

Alanlarında yetkinliğe sahip üniversiteler

Sosyal bilimler alanında Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden birisiyle iş birliği yapmanın önemine dikkat çeken SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, “İbn Haldun Üniversitesi özel bir konsept üzerine kurulmuş, alanında önde gelen akademisyenlerden ve dünyanın birçok ülkesinden özenle seçilen öğrencilerden müteşekkil bir üniversite. Biz de sahayla irtibatı güçlü olan ve kendi geliştirdiği modelle ön plana çıkan bir üniversiteyiz.

Bu protokol ile birlikte oldukça faydalı işlere imza atacağımıza inanıyorum” diye konuştu. İHÜ Rektörü Prof. Dr. Atilla Arkan ise, “SUBÜ’nün geliştirdiği +1 Eğitim Modeli’ni birçok üniversite örnek alıyor. Yükseköğretim Kurulu da (YÖK) hazırladığı Yükseköğretimde Uygulamalı Eğitimler Çerçeve Yönetmeliği ile modelin diğer üniversiteler tarafından uygulanmasını desteklemişti.  Kısa süre önce Mehmet hocamız üniversitemizde de modelle ilgili bir sunum gerçekleştirmişti. Alanlarında önemli birikime ve yetkinliğe sahip olan üniversitelerimizin iş birliği hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve sakarya24haber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.